Jautājumi un atbildes

Pēc viena vai vairāku zobu zaudēšanas ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk tos aizstāt. Ārstēšanu atliekot, organismā nenovēršami sāksies nevēlami procesi:

  • Nesaņemot ierasto slodzi, žokļa kauls zaudētā zoba vietā sāks izzust. Tā rezultātā var mainīties sejas forma, cilvēks pāragri novecos.
  • Uz zaudētā zoba pusi sāks sasvērties blakus esošie zobi. Starp zobiem izveidosies neglīta sprauga, kas ietekmēs jūsu smaidu, apgrūtinās zobu tīrīšanu un radīs nevajadzīgu diskomfortu.
  • Izmainīsies sakodiens. Ar nepareizu sakodienu ēdienu būs grūtāk sakošļāt, kā arī var rasties galvassāpes.

Organisma izmaiņas pēc zobu zaudēšanas:

  • zaudētā zoba vietā tiek bojāts žokļa kauls un smaganas. Jau tikai pirmo 6 mēnešu laikā izrautā zoba vietā tiek zaudēti 29–63 % no žokļa kaula apjoma,
  • paaugstinās žokļa kaula locītavas patoloģiju risks,
  • tiek traucēta košļāšanas funkcija. Tāpēc ne tikai nākas atteikties no dažiem pārtikas produktiem, bet rodas arī gremošanas trakta darbības traucējumi,
  • blakus esošajiem zobiem nākas tikt galā ar neproporcionāli lielāku slodzi, tāpēc ar laiku ir iespējams zaudēt arī tos. Turklāt blakus esošie zobi sāk novirzīties uz zaudētā zoba vietu, tāpēc nākotnē, lai atjaunotu zaudēto zobu, var būt vajadzīga papildu ortodontiskā ārstēšana.

Ar zobu implantiem var ārstēt visus pieaugušos pacientus. Zobu implantācija ir viena no uzticamākajām ārstēšanas metodēm medicīnā – veiksmīgs rezultāts tiek nodrošināts 96-100% gadījumu.

Ārstēšanas iznākumu ietekmē pacienta mutes higiēna, smaganu biezums un žokļa kaula izmēri/kvalitāte, smēķēšana, tādas slimības kā diabēts un osteoporoze, staru terapija, ārsta pieredze un arī implanta kvalitāte.

Ar zobu implantiem var aizvietot vienu vai vairākus trūkstošos zobus, kā arī uz vairākiem implantiem balstīt izņemamu vai neizņemamu pilnas zobu rindas protēzi.

Zobu implantu priekšrocības:

  1. Tiek saglabāti veselie zobi, jo implantam nav vajadzīgs papildu atbalsts, kura dēļ jāslīpē blakus zobi.
  2. Pateicoties vienmērīgi sadalītai slodzei un nepārtrauktam muskuļu darbam, kauls tiek pasargāts no noārdīšanās, un sejas forma nenoveco pirms laika.
  3. Implants līdzinās dabiskam zobam, nav diskomforta sajūtas ēdot, sarunājoties vai smaidot.
  4. Implants var kalpot visu dzīvi, ja regulāri rūpēsieties par savu mutes dobumu un profilakses nolūkos apmeklēsit zobārstu.

Tas, ka jūs smēķējat, nenozīmē, ka nevarat ievietot zobu implantus. Jā, smēķēšana negatīvi ietekmē jebkura veida zobu restaurāciju. Tas attiecas arī uz zobu implantu ievietošanu. Pirmajā konsultācijā zobārsts izvērtēs jūsu mutes dobuma stāvokli, lai pārliecinātos, ka žokļa kauls un smaganas ir pietiekami veseli un piemēroti implantācijai.

Pirmajās nedēļās pēc implantācijas – dzīšanas periodā – ieteicams nesmēķēt. Smēķēšana kavē implanta ieaugšanu.

Savukārt Neodent implantu hidrofilā Acqua virsma veicina implantu ieaugšanu. Nesmēķējošiem pacientiem hidrofilie Neodent Acqua tipa implanti ieaug ātrāk. Bet smēķētājiem tie kaut vai daļēji kompensē nikotīna ietekmi.

Pēc zinātnisko pētījumu izvērtēšanas* var izdarīt secinājumu, ka pacientiem, kuri slimo ar prediabētu un cukura diabētu, zaudēto zobu atjaunošana ar implantiem ir droša un prognozējama procedūra. Pacientiem, kas slimo ar prediabētu un 2. tipa cukura diabētu, obligāti nosacījumi ir zobārsta konsultācija, pienācīgi īstenota implantācija un regulāri zobārsta apmeklējumi. Tā tiek nodrošināta liela iespējamība, ka ārstēšana ar zobu implantiem būs veiksmīga.
* Systematic review on diabetes mellitus and dental implants: an update. Juliane Wagner et al., 2022.

7–10 dienas pēc implantācijas procedūras tiek noteikta diegu izņemšanas un kontroles vizīte.

Sāpes. Pēc operācijas var būt jūtamas nelielas sāpes. Sāpju mazināšanai var lietot nesteroīdās pretiekaisuma zāles (Ibumetin, Dolmen, Nimesil u.c.).

Pietūkums. 2–3 dienas pēc procedūras var parādīties viegls pietūkums. Pietūkuma mazināšanai iesakām izmantot aukstas kompreses. Kompresi likt uz vaiga operētā apvidus tuvumā, turēt 15 min, pēc tam – 15 min. pārtraukums. Atvēsināt pirmās 24 stundas. Centieties arī gulēt uz pretējā sāna, nevis uz operētās puses.

Mutes dobuma higiēna. Pirmajā dienā operēto apvidu neaiztikt un neskalot. Nākamajā dienā zobus tīrīt uzmanīgi, ar maigām kustībām, izmantojot mīkstu zobu birsti un pastu, un pēc iztīrīšanas spēcīgi neskalot. Pēc procedūras 2 reizes dienā aptuveni 30 sekundes viegli skalot ar antiseptisku skalošanas šķidrumu (piem., “Eludril”, “Curasept”, “Oraflux” u.c.).

Sports. 5–7 dienas ieteicams intensīvi nesportot. Izvairīties no jebkādām darbībām, kas varētu paaugstināt asinsspiedienu (pirts, karstas vannas u.tml.).

Smēķēšana. Smēķēšana traucē asinsritei, tāpēc brūces sliktāk dzīst. Dienu pirms un pēc operācijas nesmēķēt un nelietot alkoholiskos dzērienus.

Uzturs. Pēc operācijas neēst 2 stundas. Ēdienu košļāt ar pretējo pusi, nevis to, kur veikta operācija. Izvēlēties mīkstu, vēsu ēdienu. Operācijas dienā nedrīkst lietot karstus ēdienus un dzērienus.

Zobu implanti jākopj tāpat kā dabīgie zobi:

  • no rīta un vakarā ar slaukošām kustībām tīrīt ar mīkstu zobu birsti,
  • zobu starpu tīrīšanai (nedrīkst lietot zobu diegu), iesakām izmantot zobu starpām paredzētas birstītes vai irigatoru,
  • apmeklēt higiēnistu 1–2 reizes gadā.

Nē, zobu implanta galvenais uzdevums ir nodrošināt pilnvērtīgu zobu funkcionalitāti. Par zaudēta zoba aizstāšanu ar implantu ir jādomā arī un jo īpaši, ja zaudētais zobs ir vizuāli neredzamā vietā, jo tad šis zobs ir iesaistīts košļāšanas funkciju veikšanai. Īpaši svarīgi ir zaudēta zoba aizstāšana negaidot vecumdienas, kad jau ir radušās problēmas ar cieta ēdiena ēšanu vai arī ir notikusi jau neatgriezeniska blakus esošo zobu sabīde.