Bieži tiek uzskatīts, ka, kļūstot vecākiem, tikpat kā nav iespējams izvairīties no zobu zaudēšanas. Taču tā nav taisnība. Lai arī visa organisma, tostarp zobu, stāvoklis gadu gaitā pasliktinās, ievērojot dažus noteikumus, var palīdzēt saglabāt tos veselus.
Kā palīdzēt saviem zobiem būt stipriem un izvairīties no mutes dobuma slimībām? Šeit ir daži noteikumi, kas jāievēro ikvienam neatkarīgi no vecuma:
- Rūpējieties par mutes dobuma higiēnu. Ikviens zina, ka zobus jātīra divas reizes dienā ar zobu pastu un zobu birsti. Taču patiesībā daudzi cilvēki nezina, kā to darīt pareizi. Diemžēl, tīrot zobus nevērīgi, ar nepareizām kustībām, nelietojot starpzobu birstīti un zobu diegu, kā arī regulāri neveicot profesionālu mutes dobuma higiēnu, var sākties nopietnas problēmas. Problēmas, par kurām bieži iedomājamies pārāk vēlu. Mutes dobumā ir daudz baktēriju, tāpēc, pienācīgi nerūpējoties par zobiem, palielinās zobu kariesa un periodontīta slimību risks, kas ir vieni no biežākajiem zobu izkrišanas iemesliem. Kā no tā izvairīties? Veltiet pietiekamu uzmanību sava mutes dobuma higiēnai: tikai 5 minūtes divreiz dienā un regulāri higiēnas speciālista apmeklējumi ļaus daudzus gadus priecāties par veseliem zobiem.
- Novērsiet stresu. Saspringts dzīves ritms un pastāvīgs nogurums kaitē ne tikai nervu sistēmai. Cilvēkiem, kas bieži piedzīvo stresu, ir tieksme spēcīgi sakost vai pat griezt zobus, kas savukārt var izraisīt nelāgas sekas: nodilst zobu emalja, tāpēc tie kļūst mazāk noturīgi pret bojājumiem, vājinās sakodiens un ar laiku deformējas visa zobu sistēma. Neignorējiet šīs problēmas, ja ar tām sastopaties arī jūs! Ja ievērojat, ka griežat zobus vai pamanāt zobu lokā radušās izmaiņas, apmeklējiet zobārstu, kurš jums izveidos īpašas ārstnieciskās zobu kapes bruksisma novēršanai.
- Rūpējieties par pienācīgu uzturu. Nav noslēpums, ka viens no lielākajiem veselu zobu ienaidniekiem ir cukurs. Produkti, kuros tā ir daudz, veicina aplikuma krāšanos, izraisa eroziju un ar laiku arī noārda zobu emalju. Šī iemesla dēļ centieties nelietot saldumus un pēc iespējas biežāk izvēlieties ēdienus, kas satur daudz kalcija.
- Neignorējiet kuņģa un zarnu trakta slimības. Šo slimību biežs pavadonis ir grēmas un, palielinoties kuņģa skābumam, skābes var sasniegt mutes dobumu un ar laiku sākt noārdīt zobu emalju. Ja saskaraties ar šo problēmu, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu: viņa piedāvātais risinājums ne tikai palīdzēs atjaunot kuņģa un zarnu trakta sistēmas veselību, bet arī aizsargās mutes dobumu.
- Regulāri apmeklējiet zobārstu. Ir pierasts uztraukties un doties pie zobārsta, kad jūtat zobu sāpes, novērojat smaganu asiņošanu vai citas nepatīkamas problēmas. Negaidiet, līdz ir par vēlu! Ja vēlaties pēc iespējas ilgāk priecāties par veseliem zobiem, speciālists ir jāapmeklē pat tad, ja nav nekādu sūdzību. Zobārsts periodiskās apskates laikā var pamanīt pašas pirmās potenciālo problēmu vai slimību pazīmes un noteikt vajadzīgo ārstēšanu. Vienlaikus regulāras profilaktiskās pārbaudes ļaus ne tikai saglabāt zobus, bet arī ietaupīt naudu, jo komplicētas un ielaistas situācijas ārstēšana maksā ievērojami dārgāk.